Συνεργατική Δράση με το 4ο Δημοτικό – Παρακολούθηση Θεατρικής Παράστασης

Η Θεατρική Ομάδα “μικρός βορράς” παρουσίασε στον αύλειο χώρο του Νηπιαγωγείου μας την Θεατρική παράσταση <<Τρεις …..κι ο Αίσωπος>>. Οι μαθητές μας παρέα με τους μαθητές των δύο πρώτων τάξεων του 4ου Δημοτικού Σχολείου ,καθώς και στα πλαίσια υλοποίσησης του Σχεδίου Δράσης  της σχολικής μας μονάδας με τίτλο ”Με τον Αίσωπο παρέα τους μύθους ξεφυλλίζω και νέους φίλους γνωρίζω!’ ‘είχαν την χαρά και την ευκαιρία να γνωρίσουν τους μύθους του Αισώπου αλλά και τα αφηγηματικά μέσα του θεάτρου.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν την παράσταση με αμείωτο ενδιαφέρον .Ήταν μια υπέροχη μέρα!!!

Ομαλή Μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο 2022-23

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο , επισκεφτήκαμε το 4ο  Δημοτικό Σχολείο όπου γνωρίσαμε τον Διευθυντή του σχολείου , τη δασκάλα και το δάσκαλο καθώς και τους μαθητές της Α’ τάξης , το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Δημοτικού Σχολείου.

Επισκεφτήκαμε  την αίθουσα της Α’ τάξης ,παρατηρήσαμε και συζητήσαμε ομοιότητες και διαφορές με το Νηπιαγωγείο.

Ξεναγηθήκαμε στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου …

Τα νήπια ζήτησαν και να γυμναστούν μαζί με τα παιδιά της Α’ τάξης.

Και τέλος , γίναμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ

Σχέδιο Δράσης 2022-23

Με τον Αίσωπο παρέα ,τους μύθους ξεφυλλίζω και νέους φίλους γνωρίζω!

Τα παιδιά με έναυσμα τους μύθους του Αισώπου θα γνωριστούν με παιδιά από άλλα σχολεία, θα ζωγραφίσουν παρέα ,θα συνεργαστούν για την ολοκλήρωση ενός έργου, θα καταθέσουν τις ιδέες τους και θα εκφραστούν δημιουργικά.

Στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας ,το σχ. έτος 2022-23 τέθηκε ως στόχος, η δημιουργία έργου eTwinning και η ενεργός συμμετοχή σε αυτό μέσω ενός δικτύου σχολείων.

Πραγματοποιήσαμε διαδικτυακές συναντήσεις με τους εκπαιδευτικούς των άλλων σχολείων για τον καταμερισμό των  αρμοδιοτήτων και για τη λειτουργία της πλατφόρμας.

Αρχικά δημιουργήσαμε ένα συννεφόλεξο!

Ετοιμάσαμε ένα padlet με στόχο τη γνωριμία των σχολείων

ΕΔΩ

Το σχολείο μας ετοίμασε ένα βίντεο με σκοπό τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί των άλλων σχολείων να μας γνωρίσουν καλύτερα.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για την ασφάλεια στο διαδίκτυο παρακολουθώντας εκπαιδευτικά βίντεο και το κάθε σχολείο ανάρτησε το υλικό του στην πλατφόρμα του eTwinning(αφίσες , φωτογραφίες ,κολάζ κ.α.)

Ποιος ήταν ο Αίσωπος και ποιο το έργο του; To κάθε σχολείο συγκέντρωσε πληροφορίες και τις πρόσθεσε σε συνεργατικό έγγραφο.

ΑΙΣΩΠΟΣ (1)

1ος Μύθος: O Λαγός και η Χελώνα

Το κάθε σχολείο επεξεργάζεται το μύθο και το κοινοποιεί μέσω του συνεργατικού εργαλείου Prezi.

ΕΔΩ

Η δημιουργία ενός βίντεο από το δικό μας σχολείο

2ος Μύθος: O τζίτζικας και ο μέρμηγκας

Επεξεργασία του μύθου από κάθε σχολείο και συμμετοχή στη δημιουργία ενός συνεργατικού ηλεκτρονικού βιβλίου με το ψηφιακό εργαλείο StoryJumber   .

To συνεργατικό ηλεκτρονικό βιβλίο θα το βρείτε

ΕΔΩ

Το δικό μας σχολείο συμμετείχε με την δημιουργία μίας ομαδικής αφίσας με την τεχνική του κολάζ και της ζωγραφικής με κηρομπογιές .

Ολοήμερο- Διευρυμένο “Μουσική”

Οι μαθητές μας καθ’όλη τη διάρκεια της χρονιάς,στη μαθησιακή περιοχή της μουσικής ,είχαν την δυνατότητα να ασχοληθούν με τον ήχο ,τη μελωδία, να γνωρίσουν τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά του ήχου και να πειραματιστούν με αυτά.Επίσης γνώρισαν τα μουσικά όργανα καθώς και το σπιτάκι που ζουν οι νότες την ονομασία τους και την χρονική τους  αξία .

Οι μαθητές μας γνώρισαν , κατηγοριοποίησαν τα μουσικά όργανα (σε πνευστά ,κρουστά και έγχορδα),

και εξασκήθηκαν στην εκμάθηση του μεταλλόφωνου!!

Επισκεφτήκαμε τη Φιλαρμονική του Δήμου Αλεξάνδρειας ,γνωρίσαμε τα μουσικά όργανα και με τον δάσκαλο της φιλαρμονικής κ.Μανώλη δημιουργήσαμε μία μουσική ορχήστρα απολαμβάνοντας τις μουσικές μελωδίες!!!

Ολοήμερο-Διευρυμένο”Διατροφική Αγωγή”

Οι μαθητές υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών παρασκεύασαν¨” λαζαράκια”και στη συνέχεια αναβίωσαν το έθιμο,ψάλλοντας τα κάλαντα του” Λαζάρου”, στη γειτονιά του νηπιαγωγείου!!!