Η εορτή της Πολεμικής Αεροπορίας με drone στο Νηπιαγωγείο μας

Στα πλαίσια εορτασμού της Πολεμικής Αεροπορίας , πραγματοποιήθηκε δράση στην αυλή του σχολείου μας με  επίδειξη drone από τον  φωτογράφο και γονέα μαθήτριας  κ.Γιώργο Γκίσα.

Τα παιδιά άκουσαν και στη συνέχεια είδαν στην πράξη πως προετοιμάζεται μια πτήση και  ότι για να ολοκληρωθεί σωστά  απαιτούνται  ένας σωστά εκπαιδευμένος άνθρωπος, ένα χειριστήριο και η συσκευή του Drone.Eπίσης κατάλαβαν  ότι το βασικό χαρακτηριστικό καθ’ όλη τη διάρκεια της πτήσης είναι να υπάρχει ασφάλεια και σωστές αποστάσεις από ανθρώπους, κτίρια κ.λ.π.

Ο κ.Γκίσας απάντησε στις όποιες απορίες  δημιουργήθηκαν στα παιδιά κατά τη διάρκεια της επίδειξης και οι μαθητές τον αποχαιρέτησαν  με ένα τεράστιο χαμόγελο, έχοντας αποκομίσει   μια ακόμη ξεχωριστή εμπειρία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Γκίσα για την υλοποίηση της δράσης. Για τα παιδιά ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία!!!