#Μένουμε σπίτι…μαζί etwinning «ΠΑΣΧΑ»

Αγαπημένοι μαθητές!!!
Ήρθε η ώρα για  την     Etwinning δράση    με θέμα το: «  ΠΑΣΧΑ»
Η ομάδα του Etwinning στην οποία συμμετέχει το σχολείο μας,μας έστειλε τις πασχαλινές δράσεις.
Είναι όλες οι δράσεις συγκεντρωμένες σε έναν διαδραστικό πίνακα Genially.
Μπορείτε να περιηγηθείτε,να ανακαλύψετε,να γνωρίσετε και να διασκεδάσετε  μέσα από τις δραστηριότητες του πίνακα.
Στον πίνακα θα βρείτε παραμύθια,αινίγματα,τραγούδια,παιχνίδια ,συνταγές,έθιμα,κατασκευές!!!
 Την Παρασκευή,όπως συνηθίζουμε,  θα λειτουργήσουμε δανειστική βιβλιοθήκη,διαφορετικά!!!Αυτή τη φορά θα διαλέξετε παραμύθι  από τον διαδραστικό πίνακα.Θα ακούσετε όποιο παραμύθι επιθυμείτε και αν θέλετε μπορείτε να το ζωγραφίσετε!
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα αυτιά του λαγού.Πατώντας πάνω στα καμπανάκια που υπάρχουν στα αυτιά του ,θα ακούσετε αινίγματα.Αν θέλετε μπορείτε να ζωγραφίσετε κάποια αινίγματα.
Επίσης ένα ποίημα για το Πάσχα από την ποιήτρια, Ιωάννα Κιρίτσι-Τζώτη.
Κάνοντας κλικ πάνω στο παρακάτω link θα ανοίξει η παραπάνω αφίσα.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΜΙΚΡΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ ( ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ )
Πατώντας πάνω στα καμπανάκια ,ανοίγουν οι δραστηριότητες.
       link:
Τις ζωγραφιές σας μπορούν  να μας τις στέλνουν οι γονείς σας,με τον γνωστό τρόπο.
Παιδιά ,αν  θα βάψετε αυγά ,αν  θα κάνετε τσουρέκια με τους γονείς σας,ή κάνετε παραδοσιακά φαγητά θα ήταν ωραία  αν  θα  μας στείλετε φωτογραφίες!!!
Ευχόμαστε να  απολαύσετε τις δραστηριότητες του πίνακα etwinning και  ανυπομονούμε να δούμε τις δημιουργίες σας!
     ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ!!!