Τα βιβλία σε Ρόδες έφτασαν στο σχολείο μας

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων.

Σκοπός των ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι  να ενθαρρύνουν τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ εισάγουν τους μαθητές στον κόσμο της λογοτεχνίας και της έρευνας, τους προσφέρουν την επιλογή να δανειστούν τα βιβλία στο σπίτι και να μοιραστούν την απόλαυση του διαβάσματος με την οικογένειά τους.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ έφτασαν μέσα σε μια βαλίτσα με ρόδες  και στο δικό μας σχολείο!!!

Το θέμα των βιβλίων είναι η Μυθολογία….

Θα υπάρχει η δυνατότητα για δανεισμό των βιβλίων ,για υλοποίηση δραστηριοτήτων ανάγνωσης., εικαστικό και θεατρικό εργαστήρι , και εκθέσεις.