«Ταξίδι» στον χρόνο στο νέο θεματικό πάρκο της ΔΕΘ-Helexpo, «Δεινόσαυροι»

Στη μηχανή του χρόνου μπήκαν οι μικροί μαθητές με τη συνοδεία των γονέων τους, που  πέρασαν τις πύλες του νέου θεματικού πάρκου της ΔΕΘ-Helexpo, «Δεινόσαυροι», το οποίο μας  μετέφερε εκατομμύρια χρόνια πριν.

Το Σάββατο 4 Νοεμβρίου  μαθητές γονείς και Νηπιαγωγός ,επισκεφτήκαμε το περίπτερο 5 του Διεθνούς Εκθεσιακού Κέντρου Θεσσαλονίκης, ,ένα  εντυπωσιακό θεματικό πάρκο και μουσείο του εθνικού εκθεσιακού φορέα, «Δεινόσαυροι», με 30 εκθέματα, εκ των οποίων τα 20 είναι γιγάντιοι δεινόσαυροι. Το μεγάλο ρολόι του Γαλαξία και το μικρότερο ρολόι της Γης  γύρισαν ταυτόχρονα πάνω από 124 εκατομμύρια χρόνια πίσω, πριν από την προ – προ – προϊστορική εποχή, και  μας παρουσίασαν -όπως ποτέ έως σήμερα- τους Kυρίαρχους στον πλανήτη Γη: τον τρομακτικό Ρεξ, τον αλλόκοτο Τρικέρατο, τον Βραχιόσαυρο, τον Διπλόσαυρο και τη μεγάλη παρέα τους, που δεν έχει δει ανθρώπινο μάτι από κοντά.