EU CODE WEEK ACTIVITIES 4 KIDS “ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ “

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!

Ο κάθε μαθητής μας έλαβε, το πιστοποιητικό συμμετοχής στην Εβδομάδα Ευρωπαϊκού Κώδικα με το

project:¨” Ο χορός των μελισσών”

Bee-bot?η ρομποτική μας μελισσούλα?

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΩΔΙΚΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ 4 ΠΑΙΔΙΑ

EU CODE WEEK ACTIVITIES 4 KIDS

Συμμετοχή σε δραστηριότητες: “All4kids Team”.

θέμα :”the beetwinners’

Beedance”

Ενδεικτική δραστηριότητα με τη μελισσούλα BeeBot.

Η μελισσούλα, μας μαθαίνει τη σωστή διαδρομή για την ατομική υγιεινή(καθαριότητα χεριών).

Στόχος μας , οι μαθητές να μάθουν να την προγραμματίσουν ώστε να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη διαδρομή πάνω σε ένα εκπαιδευτικό δάπεδο.

Η Eκπαιδευτική Ρομποτική είναι στις μέρες μας ένα σύγχρονο εργαλείο διδασκαλίας και μπορεί να ενταχθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία γιατί έχει θετικές επιπτώσεις στην προσωπικότητα ενός παιδιού στον γνωστικό τομέα, στον συναισθηματικό και στον κοινωνικό.

Στο νηπιαγωγείο, το BeeBot, η «έξυπνη μέλισσα», αποτελεί ένα από τα πιο διαδεδομένα προγραμματιζόμενα ρομπότ δαπέδου. Τα παιδιά μέσα από την απλή και φιλική διάταξή της, την προγραμματίζουν με τα κουμπιά που φέρει στο επάνω μέρος της, με σκοπό να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη διαδρομή πάνω σε ένα εκπαιδευτικό δάπεδο. Στα πλαίσια διαθεματικών σχεδίων εργασίας (projects), οι μικροί μαθητές κατανοούν τις έννοιες  του ελέγχου, της κατεύθυνσης και του προσανατολισμού ενώ εντάσσονται σταδιακά με τον πιο εύκολο και ομαλό τρόπο στη διδασκαλία του προγραμματισμού.